Uue kodumasina soetamisel tuleb kaaluda paljusid tingimusi. Elektrihinna pideva tõusu taustal paistab energiatõhusus olevat erilise tähtsusega. Olgugi et energiatõhusamad kodumasinad võivad maksta rohkem, tasuvad need end ära, kui me kasutame neid iga päev.
Energiatõhususklass – mis see on?
Iga energiat tarbivat seadet hinnatakse energiatõhususklassiga: G tähistab suurimat energiatarbimist, A+++ tähistab väikseimat energiatarbimist. Enamiku uute kodumasinate energiatõhususklass jääb tänapäeval A ja A+++ vahele. See on võimalik tänu täiustatud näitajatele – mida energiatõhusam, seda rohkem plusse. Selleks et tarbijatel oleks lihtsam valikut langetada, peaksid tootjad tooma välja ka aastase elektrikulu (kWh).
Kuni 40% väiksem energiakulu
Kõige suuremat koormust taluvad külmkapid ja sügavkülmikud. Kuna need on püsivalt vooluvõrku ühendatud, siis võib parema energiatõhususklassi valik teie elektriarvet märkimisväärselt vähendada. Hansa energiatõhususklassiga A++ külmikud säästavad A-klassi kodumasinatega võrreldes kuni 30%, sügavkülmikud kuni 40% elektrit.
Kas energiatõhusus on alati oluline?
Loomulikult ei pea iga kodumasin ülimalt energiatõhus olema, vaid kõik oleneb sellest, kui palju me neid kasutame. Lastega pered peaksid kindlasti kaaluma energiatõhusama pesumasina ostu, samas kui klassi A++ või A+++ nõudepesumasin on jällegi hea valik neile, kes võõrustavad sageli kodus külalisi. Näitlikustamise mõttes võib öelda, et Hansa energiatõhususklassi A++ nõudepesumasin annab aastas 70 tasuta pesutsüklit.
Kui perele meeldib tervislikult toituda, siis võiks soetada energiatõhusama ahju. Igapäevaste toidukordade mõte ei seisne üksnes kõhu täitmises ja heaolutunde tekitamises, vaid ka kulude kokkuhoius.