Sügavkülmiku ostmine: praktilised nõuanded

Köögi või garaaži?

Sügavkülmikut on kõige parem hoida sellises kohas, mida talvel ei köeta, näiteks garaažis või sahvris. Nii hoiate palju energiat kokku ning kui teil juhtub veel olema energiatõhususklassiga A++ kodumasin, siis ei muutu teie elektriarve kuigi palju suuremaks. Loomulikult võib sügavkülmiku paigutada ka otse sinna, kus me seda vajame, st kööki.
Pöörake tähelepanu ka müratasemele. Hansa sügavkülmikud oma 40 dB müratasemega on väga vaiksed, mis tähendab, et me võime paigutada need avatud kööktuppa.

Täiuslikud mõõtmed

Sügavkülmiku suurus on oluline. Mõelge, kui sageli te seda kasutate ja kui palju toiduaineid see peab mahutama. Enam kui 200 liitrit mahutavad mudelid sobivad hästi majapidamistesse, kus säilitatakse suuri koguseid toitu, näiteks oma viljaaiast pärit puuvilju või omakasvatatud loomade liha. Kirst on sellisel juhul parim valik, kuna seal on suurtele toodetele piisavalt ruumi. Juhul kui ruumi on vähe, siis võime valida eraldiseisva mudeli, näiteks sellise, millel on sahtlid BigBox. Valikus on ka väikeseid ja kompaktseid sügavkülmikuid, mis mahuvad kenasti müügileti alla.

Külmutatud toit on tervislik

Olgugi et toidu külmutamisel on oma vastased, tuleb siiski välja, et see ei mõjuta tegelikult toiteväärtust. Vastupidi – külmutamine on suurepärane viis nautida puu- ja köögivilju ning toituda mitmekesiselt ka väljaspool hooaega.
Selleks et ruumi kokku hoida, võib vilju enne külmutamist kannmikseris töödelda. Kuivatage tooted enne sügavkülma panekut hoolikalt, et mitte külmutada ebavajalikku vett.

Mitte lihtsalt toidu varumine

Suurtes kogustes toidu säilitamine on vaid üks sügavkülmiku eeliseid. Tänu Party funktsioonile saame joogid hetkega maha jahutada ning valmistada jääkuubikuid ja jäätist. Kui valmistate jahutatud maiustusi, siis kasutage ooteaja lühendamiseks funktsiooni SuperFreeze.